تایرهای بدون باد

0
(0)

در مورد تایرها، سه موضوع اصلی وجود دارند که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند؛ ابعاد، عمر آج‌ها و فشار باد. در واقع، پس از انتخاب اندازه تایرهای جدید و نصب آنها بر روی خودرو، تا تمام طول عمر این تایرها می‌بایست مراقب آج‌ها فشار باد آنها باشید. امّا چه خوب می‌شد اگر نگرانی‌ها در مورد بالا و پایین شدن فشار باد لاستیک‌ها در تایرهایی مانند نسخه‌های جدید «پایلوت اسپورت 4S» وجود نداشت. این همان موضوعی است که «بریجستون» به آن فکر کرده، آن را امکان‌پذیر می‌داند و قدم‌هایی نیز در جهت توسعه آن برداشته است.

Airless Tires 01 تایرهای بدون باد

البته «تایرهای بدون‌باد» ایده جدیدی نیستند. در واقع، در حدود یک دهه پیش، این «میشلن» بود که اولین بار این نوع تایرها معرفی کرد. این‌های تایرهای توویل (tweel) در حال حاضر، به صورت تجاری برای ماشین‌های چمن‌زنی و گلف به فروش می‌رسند. امّا دو فاکتور در رویکرد بریجستون وجود دارند که آن را از دیگران متمایز می‌کنند؛ طراحی منحصر به فرد و نوع کاربری تایر.

Airless Tires تایرهای بدون باد

فاکتور نخست، طراحی است. طراحی «توویل» در میشلن متشکل از پره‌های پلی‌اورتان انعطاف‌پذیر است که تکیه‌گاه حلقه داخلی تایر هستند. تفاوت طراحی بریجستون درجایگزینی توپی داخلی و بخشی از پره‌های چرخ با تکیه‌گاه‌های رزین ترموپلاستیک است. توسعه این تایرها در بزرگترین سازنده تایر جهان، مدت زیادی است که ادامه داشته است. بریجستون قبلاً از کانسپت تایرهای بدون‌باد خود در سال ۲۰۱۱ رونمایی کرد و ۲ سال بعد از آن نیز، نسل دوم آن را به نمایش گذاشت. اکنون این کمپانی اعلام کرده که بالاخره این تایرهای برای تولید انبوه آماده هستند. البته برای دیدن آنها، ۲ سال دیگر نیز باید صبر کرد.

Tech Dept Airless Tire and Wheel placement تایرهای بدون باد

طراحان بریجستون برای توسعه این تایرها، کار خود را از دوچرخه‌ها آغاز کرده‌اند. این در حالی است که این نوع تایرها می‌تواند مزایای زیادی برای اتومبیل‌ها داشته باشند؛ از جمله اینکه دیگر با پدیده‌ای مانند پنچر شدن روبرو نخواهیم شد و نیازی هم به حمل کردن یک تایر زاپاس وجود نخواهد داشت. کنار گذاشتن زاپاس نیز باعث می‌شود که از وزن کلی خودرو کاسته شده و در نتیجه، بازدهی بیشتری در مصرف سوخت ایجاد گردد. در عین حال، به گفته بریجستون، به دلیل اینکه در این حالت، اصولاً مقاومت غلتشی وجود ندارد، از میزان آلودگی دی‌اکسید کربن نیز کاسته خواهد شد. همچنین این تایرها از مواد بازیافتی تولید می‌شوند و می‌توانند به حفظ محیط زیست کمک کنند.

Bridgestone Airless Tires تایرهای بدون باد

بسیاری از تولیدکنندگان علاقه دارند تا تایرهای‌ بدون‌باد را در تمام خودروها در دسترس قرار دهند. امّا تا آن زمان، باید وسیله‌ای با دو چرخ و دو پدال در اختیار داشته باشید تا بتوانید با تایرهای بدون‌باد حرکت کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
Call Now Buttonتماس با ما